Director de Vanzari

Descrierea jobului

  • Analizeaza nevoile companiei, construieste si implementeaza planurile de actiune si de training in cadrul echipei de vanzari;
  • Elaboreaza si implementeaza politici comerciale in vederea cresterii profitului companiei, rezultat din vanzarea de produse si servicii specifice companiei;
  • Planifica, coordoneaza, monitorizeaza si controleaza activitatea echipei, in vederea atingerii targetelor si obiectivelor specifice stabilite la nivelul departamentului, respectand legislatia comerciala precum si politicile interne ale companiei;
  • Intocmeste rapoarte privind evolutia vanzarilor sau alte rapoarte de activitate solicitate;
  • Analizeaza si interpreteaza indicatorii de performanta privind obiectivele companiei in vederea identificarii strategiilor de actiune;
  • Identifica oportunitatile de dezvoltare personala si profesionala ale echipei de vanzari in raport cu obiectivele companiei;
  • Identifica oportunitatile de crestere a vanzarilor si le propune echipei de Top Management;
  • Asigura rolul de coach in relatia cu angajatii;
  • Organizeaza sedinte de coaching cu Agentii de vanzari in vederea maximizarii potentialului;
  • Monitorizeaza progresului angajatilor si defineste cerintele de instruire viitoare;
  • Monitorizeaza rezultatele echipei si directioneaza actiunile Agentilor catre realizarea obiectivelor;
  • Comunica permanent cu echipa de management in vederea mentinerii directiei de dezvoltare asteptate;

Cerintele postului

  • Experienta in sustinerea sedintelor de coaching de minim 2 ani;
  • Aptitudini manageriale, de coordonare si motivare;
  • Competente bune de operare PC - Microsoft Office Suite (Word, PowerPoint, Outlook si Excel).

Candidatul ideal detine:
• Bune abilitati interpersonale si de comunicare cu toate nivelurile ierarhice;
• Abilitatea de a prioritiza si gestiona timpul eficient in vederea obtinerii rezultatelor asteptate;
• Capacitatea de a indruma, motiva si dezvolta colegii in functie de obiectivele setate;
• Excelente abilitati de comunicare verbala si scrisa;
• Capacitatea de a lucra in echipa si de a pune obiectivele echipei mai presus de cele personale;
• Capacitate buna de analiza si identificare a nevoilor de dezvoltare ale companiei in vederea realizarii obiectivelor propuse, dar si a angajatilor in functie de nivelurile de pregatire si deschidere ale acestora;

Beneficii

  • Salariu competitiv;
  • Logistica necesara derularii activitatii in conditii optime;
  • Contract nedeterminat de munca;
  • Posibilitatea desfasurarea activitatii in format hybrid - lucru atât de acasa cât si de la birou;
  • Teambuildinguri.

Trimite CV

Trimite